nazwa cmentarza:Pasienes Kapi

mejscowość:

Pasienes

kraj:

Łotwa

rok założenia:

Cmentarz założony w I połowie XIX wieku

inskrypcja:

Cmentarz założony w I połowie XIX wieku. Katolicki, parafialny o charakterze wiejskim. Położony na terenie zalesionym drzewostanem mieszanym. Założony na planie prostokąta. Podzielony na trzy części przez dwie biegnące równolegle ścieżki. Od frontu kaplica drewniana, kryta dachem blaszanym, z jednym oknem  nad wejściem i dwoma oknami symetrycznie w ścianach bocznych. Na osi wejścia kaplicę wieńczy nieduża wieżyczka  stanowiąca sygnaturkę, zakończona krzyżem. Pochówki na całym terenie cmentarza.

Pasiene – to osada w gminie Pasiene , gmina Zilupe , na terenie Łotwy. Znana jest z barokowego kościoła rzymskokatolickiego z 1761 r. W Pasiene znajdowało się również opactwo dominikańskie do kościoła, ale spłonęło w 1837 r. Polska nazwa osady – Posiń. Leży nad rzeką Siną, stąd jej nazwa. Historycznie osada znajdowała się w Inflantach Polskich. W osadzie zachował się również pałac z bogatą historią.

W XVIII wieku  August III podarował posiadłość Pasiene naczelnemu kanclerzowi Jānisowi Borhsowi, który  zbudował Kościół katolicki w Pasiene. Pod koniec XVIII wieku majątek został przejęty przez rodzinę  Benisławskich. Dwór Pasiene został zbudowany w latach 50. XIX wieku przez właściciela Benisławskiego dla jego córki Ciechanowieckiej.

Na cmentarzu zachowały się pochodzące z I połowy XIX wieku pochówki członków rodzin Benisławskich i Ciechanowieckich.

W krypcie kościoła w Pasiene spoczywa pochodząca stąd polska poetka barokowa Konstancja Benisławska (ur. 6 stycznia 1747, zm. 8 listopada 1806). We wrześniu 2019 roku odsłonięto w kościele tablicę pamiątkową jej poświęconą. Barokowy kościół pw. św. Dominika, odrestaurowany został z funduszy polskiego Senatu. Mszy Św. w kościele nie odprawia się regularnie.  Kościół otwierany jest incydentalnie, ostatnio w 2019 roku w ramach Festiwalu Polskiego.

zobacz pochówki na tym cmentarzu